Efterskoler i Vestjylland
40 efterskoler i Vestjylland med 4.656 elever i alt (skoleåret 2025/2026), fordelt på 8 kommuner.
Alle efterskoler i Vestjylland
| Efterskole | Kommune | Elever | Karaktersnit |
|---|---|---|---|
| Ringkøbing-Skjern | 223 | 6,5 | |
| Ikast-Brande | 217 | 7,1 | |
| Viborg | 214 | 5,1 | |
| Ringkøbing-Skjern | 197 | 6,5 | |
| Holstebro | 190 | 6,7 | |
| Holstebro | 183 | 6,4 | |
| Viborg | 169 | 6,7 | |
| Lemvig | 163 | 7,6 | |
| Skive | 160 | 7,1 | |
| Struer | 142 | 6,6 | |
| Ringkøbing-Skjern | 141 | 7,7 | |
| Ringkøbing-Skjern | 141 | 7,3 | |
| Ikast-Brande | 141 | 7,0 | |
| Struer | 132 | 6,7 | |
| Ringkøbing-Skjern | 131 | 6,1 | |
| Ringkøbing-Skjern | 128 | 7,5 | |
| Ringkøbing-Skjern | 126 | 5,7 | |
| Viborg | 120 | 7,1 | |
| Herning | 115 | 5,9 | |
| Lemvig | 111 | 6,3 | |
| Holstebro | 106 | 7,4 | |
| Viborg | 101 | 6,8 | |
| Herning | 98 | 7,4 | |
| Ikast-Brande | 97 | 6,2 | |
| Viborg | 96 | 5,6 | |
| Struer | 95 | 7,5 | |
| Viborg | 94 | 7,2 | |
| Lemvig | 88 | 6,5 | |
| Ringkøbing-Skjern | 86 | 8,4 | |
| Herning | 85 | 5,1 | |
| Ringkøbing-Skjern | 82 | 7,8 | |
| Holstebro | 75 | 6,6 | |
| Ringkøbing-Skjern | 71 | - | |
| Ringkøbing-Skjern | 66 | - | |
| Lemvig | 63 | - | |
| Viborg | 58 | 5,5 | |
| Struer | 57 | 4,3 | |
| Holstebro | 50 | 8,0 | |
| Lemvig | 44 | 3,5 | |
| Herning | - | - |
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk (hentet 1. november 2026) og Styrelsen for It og Lærings institutionsregister. Tekster og lister er baseret på data fra Uddannelsesstatistik.dk og efterfølgende bearbejdet.
Om efterskolerne i Vestjylland
Der er 40 efterskoler i Vestjylland. Vestjylland er Danmarks Statistiks landsdel Vestjylland.
Den største er Vedersø Idrætsefterskole i Ringkøbing-Skjern med 223 elever, og den mindste er Kongensgaard Efterskole med 44 elever. I gennemsnit har efterskolerne i Vestjylland 119 elever.
36 af skolerne har et karaktergennemsnit ved 9. klasses afgangsprøve (2025/2026). Højest ligger Sædding Efterskole med 8,4, fulgt af Orkesterefterskolen (8,0) og Efterskolen Solgården (7,8). Efterskoler har ofte få elever i 9. klasse, så snittet kan svinge meget fra år til år.