Efterskoler i Sydjylland
46 efterskoler i Sydjylland med 5.059 elever i alt (skoleåret 2025/2026), fordelt på 10 kommuner.
Alle efterskoler i Sydjylland
| Efterskole | Kommune | Elever | Karaktersnit |
|---|---|---|---|
| Tønder | 302 | 7,1 | |
| Vejle | 201 | 7,4 | |
| Haderslev | 201 | 5,7 | |
| Vejle | 189 | 5,6 | |
| Vejle | 179 | 6,6 | |
| Kolding | 178 | 7,1 | |
| Vejen | 173 | 6,2 | |
| Kolding | 160 | 7,2 | |
| Aabenraa | 160 | 7,5 | |
| Esbjerg | 157 | 6,5 | |
| Tønder | 153 | 6,8 | |
| Vejle | 144 | 6,6 | |
| Vejen | 141 | 5,6 | |
| Esbjerg | 139 | 7,8 | |
| Kolding | 136 | 7,2 | |
| Vejle | 134 | 7,2 | |
| Varde | 132 | 5,2 | |
| Vejen | 115 | 5,6 | |
| Kolding | 115 | 6,8 | |
| Varde | 113 | 7,1 | |
| Vejen | 113 | 5,0 | |
| Kolding | 112 | 8,7 | |
| Sønderborg | 107 | 8,0 | |
| Sønderborg | 98 | 5,7 | |
| Aabenraa | 98 | 6,7 | |
| Tønder | 95 | 6,8 | |
| Aabenraa | 88 | - | |
| Varde | 85 | 7,4 | |
| Vejle | 84 | 6,8 | |
| Vejle | 81 | 8,5 | |
| Sønderborg | 79 | 7,4 | |
| Sønderborg | 78 | - | |
| Tønder | 77 | 6,1 | |
| Billund | 71 | - | |
| Haderslev | 67 | 6,3 | |
| Varde | 65 | 4,8 | |
| Varde | 60 | 5,2 | |
| Tønder | 54 | 2,9 | |
| Tønder | 49 | 4,9 | |
| Vejen | 49 | 4,0 | |
| Billund | 48 | 6,0 | |
| Tønder | 47 | 7,6 | |
| Vejle | 42 | 7,4 | |
| Vejen | 37 | - | |
| Varde | 28 | - | |
| Vejle | 25 | - |
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk (hentet 1. november 2026) og Styrelsen for It og Lærings institutionsregister. Tekster og lister er baseret på data fra Uddannelsesstatistik.dk og efterfølgende bearbejdet.
Om efterskolerne i Sydjylland
Der er 46 efterskoler i Sydjylland. Sydjylland er Danmarks Statistiks landsdel Sydjylland, som omfatter Sønderjylland og området omkring Esbjerg, Kolding, Vejle og Fredericia.
Den største er Sportsefterskolen SINE i Tønder med 302 elever, og den mindste er Bøgevangskolen - Vejle Fri Fag- og Efterskole med 25 elever. I gennemsnit har efterskolerne i Sydjylland 110 elever.
40 af skolerne har et karaktergennemsnit ved 9. klasses afgangsprøve (2025/2026). Højest ligger Koldingegnens Idrætsefterskole med 8,7, fulgt af Brejning Efterskole (8,5) og Scienceefterskolen Nordborg Slot (8,0). Efterskoler har ofte få elever i 9. klasse, så snittet kan svinge meget fra år til år.