Hornslet Skole, Ballesvej

Nøgletal

ElevtalSkoleåret 2025/2026
902
uændret
KlassekvotientSkoleåret 2025/2026 - gennemsnitligt antal elever pr. klasse
22,0
-0,6
Karaktergennemsnit, 9. klasseSkoleåret 2025/2026 - bundne prøver
7,1
-0,4
Socioøkonomisk referenceSkoleåret 2025/2026 - forventet karaktergennemsnit givet elevernes baggrund
7,4
-0,2
Andel med højest trivselTrivselsmåling 2025/2026
88,8 %
-1,2 %
Samlet elevfraværSkoleåret 2024/2025
5,9 %
+0,1 %
Lærernes kompetencedækningSkoleåret 2025/2026 - andel undervisningstimer dækket af lærere med uddannelse i faget
83,5 %
+1,2 %
Dansk, bundne prøverSkoleåret 2025/2026 - gennemsnit i 9. klasse
7,3
+0,1
Matematik, bundne prøverSkoleåret 2025/2026 - gennemsnit i 9. klasse
6,3
-0,6
InklusionsgradSkoleåret 2025/2026 - andel elever, der undervises i almindelige klasser
100 %
Andel i specialklasseSkoleåret 2025/2026 - andel elever i segregeret specialundervisning
0 %

Kilde: Uddannelsesstatistik.dk (hentet 1. november 2026) og Styrelsen for It og Lærings institutionsregister. Tekster og lister er baseret på data fra Uddannelsesstatistik.dk og efterfølgende bearbejdet.

Elever efter klassetrin

I skoleåret 2025/2026 gik der 902 elever på Hornslet Skole, Ballesvej, fordelt på 10 klassetrin fra 0. klasse til 9. klasse. Flest elever går i 5. klasse (112).

KlassetrinEleverAndel
0. klasse85
1. klasse88
2. klasse108
3. klasse87
4. klasse88
5. klasse112
6. klasse94
7. klasse69
8. klasse87
9. klasse84
I alt902

Prøveresultater 2025/2026

Resultater fra afgangsprøverne i skoleåret 2025/2026 (prøverne i sommeren 2026), fag for fag og sammenlignet med landsgennemsnittet for samme prøve. I 4 af 11 bundne prøver lå skolens snit over landsgennemsnittet, i 7 under.

Bundne prøver

Prøver, som alle elever skal til.

PrøveKlasseEleverSnitLandssnit
BilledkunstPraktisk/mundtlig8.257,78,6
DanskLæsning9.824,75,1
DanskMundtlig9.808,78,0
DanskRetskrivning9.825,86,1
DanskSkriftlig9.826,16,7
Fællesprøve i fysik/kemi, biologi og geografiPraktisk/mundtlig9.797,27,7
Håndværk og DesignPraktisk/mundtlig8.237,08,3
MadkundskabPraktisk/mundtlig8.208,68,5
MatematikMed hjælpemidler9.826,66,4
MatematikUden hjælpemidler9.825,96,5
MusikPraktisk/mundtlig8.1310,59,3
Vis prøver til udtræk

Prøver til udtræk

Prøver, hvor faget trækkes lod om for hver klasse.

PrøveKlasseEleverSnitLandssnit
KristendomskundskabMundtlig9.208,78,2
MatematikMundtlig9.398,07,6
SamfundsfagMundtlig9.218,28,2

Karakterer på 7-trinsskalaen. Snit er et simpelt gennemsnit af elevernes karakterer i prøven.

Fravær

I skoleåret 2024/2025 var det samlede elevfravær på Hornslet Skole, Ballesvej 5,9 %, under landsgennemsnittet på 7,5 %. Sygefravær udgjorde 3 % af skoledagene. 13,7 % af eleverne havde mere end 10 % fravær.

Fravær 2024/25SkolenHele landet
Samlet fravær5,9 %7,5 %
Sygefravær3 %4,5 %
Lovligt fravær2,2 %2,1 %
Ulovligt fravær0,7 %0,9 %
Elever med over 10 % fravær13,7 %21,8 %

Fraværet er andelen af skoledage, eleverne har været fraværende. Lovligt fravær er fx fri efter aftale; ulovligt fravær er fravær uden gyldig grund. Fravær i folkeskolen: tal og regler.

Trivsel 2025/2026

Trivselsmålingen 2025/2026 måler elevernes trivsel på en skala fra 1 til 5, hvor 5 er bedst. Den generelle trivsel er 3,7 på mellemtrin (landet 3,7) og 3,4 på udskoling (landet 3,6).

IndikatorMellemtrin4.-6. kl.Udskoling7.-9. kl.
Generel trivsel3,7land 3,73,4land 3,6
Social trivsel4,1land 4,03,9land 3,9
Faglig trivsel3,7land 3,63,4land 3,6
Støtte og inspiration3,2land 3,22,7land 3,0
Ro og orden3,7land 3,73,7land 3,7

Gennemsnit af elevernes svar i den nationale trivselsmåling (skala 1-5). Indskolingen besvarer et kortere spørgeskema og indgår ikke i indikatorerne.

Lærernes kompetencedækning

I skoleåret 2025/2026 var 8 af skolens 21 fag fuldt dækket af lærere med undervisningskompetence (linjefag eller tilsvarende) i faget.

Vis kompetencedækning fag for fag
FagSkolenHele landet
Billedkunst100 %66,1 %
Biologi100 %83,7 %
Dansk91,7 %97,2 %
Engelsk80,8 %89,5 %
Fransk 2. fremmedsprog100 %94,8 %
Fysik/kemi100 %94,9 %
Geografi42,9 %74 %
Historie58,3 %75,6 %
Håndværk og Design84,6 %80,2 %
Idræt75 %84,1 %
Kristendomskundskab56 %59,8 %
Madkundskab100 %72,4 %
Matematik100 %95,9 %
Musik63,6 %84,5 %
Natur/teknik66,7 %64,3 %
Praktisk/Musisk valgfag: Billedkunst57,1 %92,7 %
Praktisk/Musisk valgfag: Håndværk/design100 %91,6 %
Praktisk/Musisk valgfag: Madkundskab57,1 %86,9 %
Praktisk/Musisk valgfag: Musik100 %95,1 %
Samfundsfag75 %83 %
Tysk 2. fremmedsprog71,1 %92,3 %

Andel af de planlagte undervisningstimer i faget, der varetages af lærere med undervisningskompetence i faget.

Om Hornslet Skole, Ballesvej

Som offentlig kommunal grundskole hører Hornslet Skole, Ballesvej hjemme i Syddjurs Kommune, hvor adressen er Ballesvej 6, 8543 Hornslet. Skolen ligger i Region Midtjylland og er registreret i det officielle institutionsregister med institutionsnummer 733001. Skoleleder er Maria Frimand Andersen. Folkeskolen er den almindelige danske grundskole, og den er som hovedregel gratis for elever bosat i kommunen. Folkeskolerne følger fælles mål for fag og klassetrin, fastsat af Børne- og Undervisningsministeriet, og afholder de bundne 9.-klasses afgangsprøver som afslutning på grundskoleforløbet. Kommunen er driftsherre og finansierer skolen via det kommunale budget.

Med 902 elever i skoleåret 2025/2026 er Hornslet Skole, Ballesvej en stor skole målt på elevtal. Det gennemsnitlige elevtal blandt skolerne i Syddjurs Kommune er 258, så skolen ligger mærkbart over gennemsnittet i kommunen. Elevtallet er stort set uændret i forhold til 2024/2025. Klasserne har i gennemsnit 22,0 elever (2025/2026), hvilket svarer til klasser af gennemsnitlig størrelse.

Skolens karaktergennemsnit ved de bundne 9.-klasses afgangsprøver var 7,1 i 2025/2026. Det er omtrent på niveau med gennemsnittet for skolerne i Syddjurs Kommune på 7,1. Året før (2024/2025) var gennemsnittet 7,5. Den socioøkonomiske reference er 7,4 (2025/2026). Det er det karaktergennemsnit, man statistisk kunne forvente ud fra elevernes baggrund. Ifølge Børne- og Undervisningsministeriet er skolens karaktergennemsnit i beregningen (7,1) på niveau med det forventede - forskellen er ikke statistisk sikker. Karaktergennemsnit afhænger meget af elevgruppen, så sammenlign gerne med den socioøkonomiske reference frem for kun det rå snit.

88,8 % af eleverne har den højeste grad af trivsel ifølge den nationale trivselsmåling for 2025/2026 - et pænt niveau. Det er omtrent på niveau med kommunens gennemsnit på 87,7 %. Målingen er et spørgeskema, som elever i 4.-9. klasse besvarer hvert år. Det samlede elevfravær var 5,9 % i skoleåret 2024/2025 - et gennemsnitligt niveau. Tallet omfatter sygdom, lovligt og ulovligt fravær. Året før var fraværet 5,8 %. Trivsel og fravær kan svinge fra år til år og påvirkes af forhold, som skolen ikke alene styrer, så se gerne på udviklingen over flere år.

Kompetencedækningen var 83,5 % i 2025/2026, hvilket er lavere end i mange andre skoler. Tallet angiver, hvor stor en del af undervisningen der varetages af lærere med undervisningskompetence eller tilsvarende i faget. Skolen er én af 12 folkeskoler i Syddjurs Kommune, som i alt har 24 skoler på sitet. På kommunesiden kan du se dem alle og sammenligne elevtal, karakterer, trivsel og fravær.

Vil du vide mere om Hornslet Skole, Ballesvej, er det en god idé at kontakte skolen direkte - kontaktoplysningerne står i panelet på siden. Tallene her giver et overblik, men pædagogik, klassemiljø og aktiviteter er bedst at opleve på stedet.

Andre folkeskoler i Syddjurs Kommune

Bedømmelser

Ingen bedømmelser endnu - vær den første.

    Bedømmelserne er skrevet af besøgende og er deres egne vurderinger. Skriv til [email protected], hvis en bedømmelse er upassende.