Fravær i folkeskolen
Reglerne sætter grænser for det ulovlige fravær: Når en elev har ulovligt fravær på 10 % eller mere inden for et kvartal, skal skolens leder orientere forældrene om konsekvenserne. Ved 15 % eller mere skal skolelederen underrette kommunen, som så skal træffe afgørelse om at standse børne- og ungeydelsen i et kvartal. Fravær på grund af sygdom og ekstraordinær frihed tæller ikke med i de to grænser.
- Samlet fravær
- 7,4 %Folkeskoler 2024/2025
- Sygefravær
- 4,5 %Folkeskoler 2024/2025
- Lovligt fravær
- 2 %Folkeskoler 2024/2025
- Ulovligt fravær
- 0,9 %Folkeskoler 2024/2025
- Elever over 10 %
- 21,4 %Folkeskoler 2024/2025
Fraværet i tal
I skoleåret 2024/2025 var det samlede elevfravær i folkeskolen 7,4 % (7,3 % året før). Sygdom udgjorde 4,5 %, lovligt fravær 2 % og ulovligt fravær 0,9 % af skoledagene, og 21,4 % af eleverne havde mere end 10 % fravær i løbet af skoleåret.
Vis tallene
| Skoleår | Samlet fravær | Sygefravær |
|---|---|---|
| 2019/20 | 5,3 % | 2,8 % |
| 2020/21 | 5,1 % | 2,9 % |
| 2021/22 | 8,1 % | 5,3 % |
| 2022/23 | 7,2 % | 4,5 % |
| 2023/24 | 7,4 % | 4,4 % |
| 2024/25 | 7,5 % | 4,5 % |
Fravær pr. skoletype
Fraværstal opgøres for folkeskoler og specialskoler. Friskoler og efterskoler indgår ikke i opgørelsen.
| 2024/2025 | Samlet | Sygdom | Lovligt | Ulovligt | Over 10 % |
|---|---|---|---|---|---|
| Folkeskoler | 7,4 % | 4,5 % | 2 % | 0,9 % | 21,4 % |
| Specialskoler | 11,5 % | 6,7 % | 4,1 % | 0,7 % | 35,8 % |
| Alle skoler | 7,5 % | 4,5 % | 2,1 % | 0,9 % | 21,8 % |
Fravær i kommunernes folkeskoler
I skoleåret 2024/2025 havde folkeskolerne i Struer det laveste samlede fravær (4,5 %) og i Samsø det højeste (11 %). Klik på en kolonneoverskrift for at sortere.
| Alle folkeskoler | 7,4 % | 4,5 % | 2 % | 0,9 % | 21,4 % |
|---|---|---|---|---|---|
| Struer | 4,5 % | 3,3 % | 0,8 % | 0,4 % | 14,4 % |
| Læsø | 5,3 % | 2,3 % | 2,8 % | 0,1 % | 12 % |
| Herning | 5,4 % | 3,1 % | 1,9 % | 0,4 % | 11,2 % |
| Odder | 5,7 % | 3,4 % | 1,5 % | 0,7 % | 12 % |
| Herlev | 5,9 % | 3,6 % | 1,3 % | 1 % | 19,8 % |
| Lemvig | 5,9 % | 3,4 % | 1,7 % | 0,8 % | 12,5 % |
| Odense | 5,9 % | 3,5 % | 1,5 % | 0,8 % | 13,8 % |
| Aarhus | 5,9 % | 2,9 % | 2,1 % | 0,9 % | 14 % |
| Silkeborg | 6 % | 3,3 % | 2 % | 0,7 % | 14,7 % |
| Rebild | 6,2 % | 3,9 % | 1,8 % | 0,5 % | 15,4 % |
| Holstebro | 6,3 % | 3,5 % | 2,2 % | 0,6 % | 13,2 % |
| Varde | 6,3 % | 3,8 % | 1,9 % | 0,5 % | 15,3 % |
| Sønderborg | 6,4 % | 3,7 % | 1,9 % | 0,8 % | 16,2 % |
| Aabenraa | 6,4 % | 3,9 % | 1,7 % | 0,8 % | 16,9 % |
| Ikast-Brande | 6,5 % | 3,7 % | 2,1 % | 0,7 % | 16,6 % |
| Vesthimmerlands | 6,5 % | 3,5 % | 2,6 % | 0,5 % | 16,1 % |
| Brønderslev | 6,6 % | 4,7 % | 1,3 % | 0,5 % | 18,3 % |
| Nyborg | 6,6 % | 3,7 % | 1,8 % | 1,1 % | 17,5 % |
| Sorø | 6,6 % | 4,5 % | 1,2 % | 0,9 % | 22,9 % |
| Viborg | 6,6 % | 4 % | 2 % | 0,7 % | 17,1 % |
| Lyngby-Taarbæk | 6,7 % | 3,5 % | 2,4 % | 0,8 % | 17,1 % |
| Skive | 6,7 % | 4,2 % | 1,9 % | 0,6 % | 17,3 % |
| Frederiksberg | 6,8 % | 3,8 % | 1,7 % | 1,2 % | 20 % |
| Hedensted | 6,8 % | 4,8 % | 1,6 % | 0,4 % | 20,7 % |
| Randers | 6,8 % | 4,2 % | 2,1 % | 0,4 % | 18,1 % |
| Vejle | 6,8 % | 3,9 % | 2,2 % | 0,7 % | 18,9 % |
| Middelfart | 6,9 % | 4,1 % | 2,2 % | 0,6 % | 18,9 % |
| Fredensborg | 7 % | 4,3 % | 1,9 % | 0,8 % | 21 % |
| Furesø | 7 % | 3,9 % | 2 % | 1,1 % | 19,9 % |
| Gentofte | 7 % | 3,3 % | 2,4 % | 1,3 % | 19,7 % |
| Gladsaxe | 7 % | 4 % | 2,1 % | 0,9 % | 21,2 % |
| Hvidovre | 7 % | 3,4 % | 2,5 % | 1,2 % | 20,1 % |
| Tønder | 7 % | 3,4 % | 2,5 % | 1 % | 18,2 % |
| Mariagerfjord | 7,1 % | 4 % | 2,6 % | 0,4 % | 17,8 % |
| Ringkøbing-Skjern | 7,1 % | 4,7 % | 2 % | 0,5 % | 19 % |
| Rudersdal | 7,1 % | 3,8 % | 2,4 % | 0,9 % | 20,4 % |
| Rødovre | 7,1 % | 3,3 % | 2,4 % | 1,4 % | 21,4 % |
| Syddjurs | 7,1 % | 3,5 % | 2,6 % | 0,9 % | 19,7 % |
| Glostrup | 7,2 % | 4 % | 2,1 % | 1 % | 20,4 % |
| Hjørring | 7,2 % | 4,2 % | 2,2 % | 0,7 % | 21 % |
| Høje-Taastrup | 7,2 % | 3,8 % | 1,9 % | 1,5 % | 20,8 % |
| Langeland | 7,2 % | 3,9 % | 2,6 % | 0,7 % | 21,5 % |
| Morsø | 7,2 % | 4,6 % | 1,8 % | 0,8 % | 19 % |
| Allerød | 7,3 % | 4,5 % | 2,1 % | 0,7 % | 22 % |
| Fredericia | 7,3 % | 4 % | 2,5 % | 0,9 % | 21,7 % |
| Faaborg-Midtfyn | 7,3 % | 4,5 % | 2,1 % | 0,6 % | 20,4 % |
| Ringsted | 7,3 % | 5 % | 1,5 % | 0,7 % | 24,2 % |
| Guldborgsund | 7,4 % | 4,1 % | 1,9 % | 1,4 % | 21,5 % |
| Jammerbugt | 7,4 % | 4,6 % | 2 % | 0,8 % | 20,8 % |
| Lejre | 7,4 % | 4,4 % | 2,1 % | 0,9 % | 22,3 % |
| Albertslund | 7,5 % | 4,2 % | 1,6 % | 1,7 % | 22,7 % |
| Haderslev | 7,5 % | 4,5 % | 2,1 % | 0,8 % | 21,7 % |
| Frederikshavn | 7,6 % | 4 % | 2,6 % | 0,9 % | 23 % |
| Horsens | 7,6 % | 5,4 % | 1,8 % | 0,5 % | 21,6 % |
| Ishøj | 7,6 % | 4,7 % | 1,7 % | 1,2 % | 23,9 % |
| Billund | 7,7 % | 5,2 % | 2,1 % | 0,5 % | 22,7 % |
| Egedal | 7,7 % | 4,6 % | 2,2 % | 1 % | 23,1 % |
| Holbæk | 7,7 % | 4,6 % | 1,6 % | 1,6 % | 25,8 % |
| Skanderborg | 7,7 % | 5,4 % | 2 % | 0,3 % | 21 % |
| Kolding | 7,8 % | 5,2 % | 1,8 % | 0,7 % | 21,5 % |
| Norddjurs | 7,8 % | 4,1 % | 2,7 % | 1 % | 22,6 % |
| Svendborg | 7,8 % | 5,5 % | 1,9 % | 0,4 % | 27,6 % |
| Vallensbæk | 7,8 % | 4,4 % | 2,1 % | 1,2 % | 24,4 % |
| Esbjerg | 7,9 % | 5,1 % | 2 % | 0,8 % | 24,2 % |
| Roskilde | 7,9 % | 5,3 % | 2 % | 0,6 % | 26,5 % |
| Solrød | 7,9 % | 4,6 % | 2,1 % | 1,3 % | 25,3 % |
| Ballerup | 8 % | 4,5 % | 1,9 % | 1,6 % | 24,1 % |
| Favrskov | 8 % | 5,8 % | 1,8 % | 0,5 % | 23,5 % |
| Næstved | 8 % | 5,8 % | 1,4 % | 0,8 % | 26,6 % |
| Greve | 8,1 % | 5 % | 2,4 % | 0,7 % | 24,8 % |
| København | 8,1 % | 4,6 % | 2,2 % | 1,2 % | 24,8 % |
| Vejen | 8,1 % | 5,7 % | 1,8 % | 0,6 % | 23,5 % |
| Assens | 8,2 % | 5,9 % | 1,6 % | 0,7 % | 25,6 % |
| Thisted | 8,3 % | 5,7 % | 2 % | 0,6 % | 25,8 % |
| Aalborg | 8,4 % | 5,9 % | 2 % | 0,5 % | 25,1 % |
| Hørsholm | 8,5 % | 5,2 % | 2,1 % | 1,2 % | 27,3 % |
| Kalundborg | 8,5 % | 5,7 % | 1,9 % | 1 % | 28,7 % |
| Kerteminde | 8,5 % | 5,9 % | 2 % | 0,6 % | 25,9 % |
| Nordfyns | 8,5 % | 5,8 % | 2 % | 0,7 % | 27,2 % |
| Brøndby | 8,6 % | 4,8 % | 2,4 % | 1,4 % | 28,9 % |
| Frederikssund | 8,6 % | 5,2 % | 1,8 % | 1,5 % | 28,9 % |
| Helsingør | 8,6 % | 3,8 % | 2,8 % | 1,9 % | 27,4 % |
| Hillerød | 8,6 % | 5,2 % | 2,1 % | 1,3 % | 28,5 % |
| Faxe | 8,7 % | 4,9 % | 1,4 % | 2,4 % | 27,9 % |
| Halsnæs | 8,7 % | 4,3 % | 2 % | 2,4 % | 27,5 % |
| Ærø | 8,9 % | 5,5 % | 2,9 % | 0,5 % | 29,3 % |
| Dragør | 9 % | 5,1 % | 3,1 % | 0,8 % | 29,3 % |
| Stevns | 9,1 % | 5,9 % | 2,1 % | 1,1 % | 30,9 % |
| Tårnby | 9,1 % | 6 % | 2,2 % | 0,9 % | 30,4 % |
| Vordingborg | 9,1 % | 6 % | 1,4 % | 1,8 % | 30 % |
| Bornholm | 9,2 % | 4,8 % | 2,7 % | 1,7 % | 29,8 % |
| Odsherred | 9,2 % | 5 % | 2,5 % | 1,8 % | 30 % |
| Slagelse | 9,2 % | 5,6 % | 2,1 % | 1,5 % | 27,8 % |
| Køge | 9,4 % | 6,3 % | 1,6 % | 1,5 % | 30,6 % |
| Fanø | 9,6 % | 5,4 % | 3,3 % | 0,8 % | 37,6 % |
| Gribskov | 10,1 % | 7,3 % | 1,7 % | 1,1 % | 36 % |
| Lolland | 10,6 % | 7,8 % | 1,3 % | 1,5 % | 34,2 % |
| Samsø | 11 % | 6,7 % | 3,7 % | 0,5 % | 43,9 % |
Andel af skoledagene for kommunens folkeskoler, skoleåret 2024/2025. Elever over 10 % = andelen af eleverne med mere end 10 % fravær. Kilde: Uddannelsesstatistik.dk (hentet 1. november 2026) og Styrelsen for It og Lærings institutionsregister. Tekster og lister er baseret på data fra Uddannelsesstatistik.dk og efterfølgende bearbejdet.
Regler for fravær i folkeskolen
Reglerne for fravær står i bekendtgørelsen om elevers fravær fra undervisningen i folkeskolen og i barnets lov. Kort fortalt:
- Al udeblivelse fra undervisningen registreres som ulovligt fravær, medmindre den skyldes sygdom, funktionsnedsættelse eller lignende, eller eleven har fået ekstraordinær frihed.
- Fraværet er også ulovligt, hvis forældrene ikke har givet skolen besked om årsagen senest samme dag, eller hvis de ikke efterkommer skolelederens anmodning om en lægeattest.
- Ekstraordinær frihed kan skolelederen kun give i ganske særlige tilfælde efter en konkret og restriktiv vurdering af elevens behov og af, hvad fraværet betyder for undervisningen. Der søges som udgangspunkt på forhånd.
- Fraværet noteres hver dag ved skoledagens begyndelse og for elever i 7.-10. klasse også ved skoledagens afslutning. Det registreres senest en uge efter i et system, kommunen har adgang til.
- Ved ulovligt fravær kontakter skolens leder straks forældrene for at finde årsagen og arbejder sammen med forældre og elev på at bringe fraværet til ophør, om nødvendigt med hjælp fra fx pædagogisk-psykologisk rådgivning.
- Har en elev ulovligt fravær på 10 % eller mere inden for et kvartal, skal skolens leder orientere forældrene om konsekvenserne ved 15 %.
- Har en elev ulovligt fravær på 15 % eller mere inden for et kvartal, skal skolens leder underrette kommunen. Kommunen skal så træffe afgørelse om at standse børne- og ungeydelsen, og afgørelsen gælder for et kvartal.
Kontakt skolen, hvis du er i tvivl om reglerne for dit barn. Skolen fastsætter selv nærmere retningslinjer for, hvordan sygdom og frihed meldes.
Kilde: Bekendtgørelse om elevers fravær fra undervisningen i folkeskolen (Retsinformation) og barnets lov §§ 133-134 (Retsinformation).
Skoler med lavest og højest fravær
Se de enkelte skoler på listerne over laveste elevfravær og højeste elevfravær. På hver skoles side kan du se fraværet fordelt på sygdom, lovligt og ulovligt fravær. Sådan læser du tallene.
Ofte stillede spørgsmål
Hvor meget fravær må man have i folkeskolen?
Reglerne sætter grænser for det ulovlige fravær: Når en elev har ulovligt fravær på 10 % eller mere inden for et kvartal, skal skolens leder orientere forældrene om konsekvenserne. Ved 15 % eller mere skal skolelederen underrette kommunen, som så skal træffe afgørelse om at standse børne- og ungeydelsen i et kvartal. Fravær på grund af sygdom og ekstraordinær frihed tæller ikke med i de to grænser.
Hvad er forskellen på lovligt og ulovligt fravær?
Lovligt fravær er fravær, skolen har givet lov til, fx ekstraordinær frihed. Sygdom registreres for sig. Fravær uden gyldig grund, eller hvor forældrene ikke har givet besked samme dag, er ulovligt.
Hvor stort er fraværet i folkeskolen?
I skoleåret 2024/2025 var det samlede elevfravær i folkeskolen 7,4 % (7,3 % året før). Sygdom udgjorde 4,5 %, lovligt fravær 2 % og ulovligt fravær 0,9 % af skoledagene, og 21,4 % af eleverne havde mere end 10 % fravær i løbet af skoleåret.