Hovedgård Skole
Nøgletal
| ElevtalSkoleåret 2025/2026 | 460 -7 |
|---|---|
| KlassekvotientSkoleåret 2025/2026 - gennemsnitligt antal elever pr. klasse | 23,0 +0,7 |
| Karaktergennemsnit, 9. klasseSkoleåret 2025/2026 - bundne prøver | 6,8 +0,3 |
| Socioøkonomisk referenceSkoleåret 2025/2026 - forventet karaktergennemsnit givet elevernes baggrund | 7,1 uændret |
| Andel med højest trivselTrivselsmåling 2025/2026 | 86,4 % +1,3 % |
| Samlet elevfraværSkoleåret 2024/2025 | 8 % +0,6 % |
| Lærernes kompetencedækningSkoleåret 2025/2026 - andel undervisningstimer dækket af lærere med uddannelse i faget | 98,5 % +11,0 % |
| Dansk, bundne prøverSkoleåret 2025/2026 - gennemsnit i 9. klasse | 6,4 uændret |
| Matematik, bundne prøverSkoleåret 2025/2026 - gennemsnit i 9. klasse | 5,7 +0,4 |
| InklusionsgradSkoleåret 2025/2026 - andel elever, der undervises i almindelige klasser | 100 % |
| Andel i specialklasseSkoleåret 2025/2026 - andel elever i segregeret specialundervisning | 0 % |
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk (hentet 1. november 2026) og Styrelsen for It og Lærings institutionsregister. Tekster og lister er baseret på data fra Uddannelsesstatistik.dk og efterfølgende bearbejdet.
Elever efter klassetrin
I skoleåret 2025/2026 gik der 460 elever på Hovedgård Skole, fordelt på 10 klassetrin fra 0. klasse til 9. klasse. Flest elever går i 8. klasse (54).
| Klassetrin | Elever | Andel |
|---|---|---|
| 0. klasse | 47 | |
| 1. klasse | 46 | |
| 2. klasse | 44 | |
| 3. klasse | 51 | |
| 4. klasse | 50 | |
| 5. klasse | 37 | |
| 6. klasse | 43 | |
| 7. klasse | 41 | |
| 8. klasse | 54 | |
| 9. klasse | 47 | |
| I alt | 460 |
Prøveresultater 2025/2026
Resultater fra afgangsprøverne i skoleåret 2025/2026 (prøverne i sommeren 2026), fag for fag og sammenlignet med landsgennemsnittet for samme prøve. I 2 af 10 bundne prøver lå skolens snit over landsgennemsnittet, i 7 under.
Bundne prøver
Prøver, som alle elever skal til.
| Prøve | Klasse | Elever | Snit | Landssnit |
|---|---|---|---|---|
| BilledkunstPraktisk/mundtlig | 8. | 16 | 8,1 | 8,6 |
| DanskLæsning | 9. | 46 | 4,7 | 5,1 |
| DanskMundtlig | 9. | 46 | 6,8 | 8,0 |
| DanskRetskrivning | 9. | 46 | 5,7 | 6,1 |
| DanskSkriftlig | 9. | 46 | 6,7 | 6,7 |
| Fællesprøve i fysik/kemi, biologi og geografiPraktisk/mundtlig | 9. | 44 | 8,0 | 7,7 |
| Håndværk og DesignPraktisk/mundtlig | 8. | 20 | 9,7 | 8,3 |
| MadkundskabPraktisk/mundtlig | 8. | 22 | 7,5 | 8,5 |
| MatematikMed hjælpemidler | 9. | 46 | 5,8 | 6,4 |
| MatematikUden hjælpemidler | 9. | 46 | 5,7 | 6,5 |
Vis prøver til udtræk
Prøver til udtræk
Prøver, hvor faget trækkes lod om for hver klasse.
| Prøve | Klasse | Elever | Snit | Landssnit |
|---|---|---|---|---|
| MatematikMundtlig | 9. | 21 | 5,9 | 7,6 |
| Tysk 2. fremmedsprogMundtlig | 9. | 23 | 5,7 | 6,1 |
Karakterer på 7-trinsskalaen. Snit er et simpelt gennemsnit af elevernes karakterer i prøven.
Fravær
I skoleåret 2024/2025 var det samlede elevfravær på Hovedgård Skole 8 %, over landsgennemsnittet på 7,5 %. Sygefravær udgjorde 6,1 % af skoledagene. 24,1 % af eleverne havde mere end 10 % fravær.
| Fravær 2024/25 | Skolen | Hele landet |
|---|---|---|
| Samlet fravær | 8 % | 7,5 % |
| Sygefravær | 6,1 % | 4,5 % |
| Lovligt fravær | 1,7 % | 2,1 % |
| Ulovligt fravær | 0,3 % | 0,9 % |
| Elever med over 10 % fravær | 24,1 % | 21,8 % |
Fraværet er andelen af skoledage, eleverne har været fraværende. Lovligt fravær er fx fri efter aftale; ulovligt fravær er fravær uden gyldig grund. Fravær i folkeskolen: tal og regler.
Trivsel 2025/2026
Trivselsmålingen 2025/2026 måler elevernes trivsel på en skala fra 1 til 5, hvor 5 er bedst. Den generelle trivsel er 3,5 på mellemtrin (landet 3,7) og 3,7 på udskoling (landet 3,6).
| Indikator | Mellemtrin4.-6. kl. | Udskoling7.-9. kl. |
|---|---|---|
| Generel trivsel | 3,5land 3,7 | 3,7land 3,6 |
| Social trivsel | 3,8land 4,0 | 4,1land 3,9 |
| Faglig trivsel | 3,4land 3,6 | 3,5land 3,6 |
| Støtte og inspiration | 3,1land 3,2 | 3,1land 3,0 |
| Ro og orden | 3,6land 3,7 | 3,9land 3,7 |
Gennemsnit af elevernes svar i den nationale trivselsmåling (skala 1-5). Indskolingen besvarer et kortere spørgeskema og indgår ikke i indikatorerne.
Lærernes kompetencedækning
I skoleåret 2025/2026 var 19 af skolens 19 fag fuldt dækket af lærere med undervisningskompetence (linjefag eller tilsvarende) i faget.
Vis kompetencedækning fag for fag
| Fag | Skolen | Hele landet |
|---|---|---|
| Billedkunst | 100 % | 66,1 % |
| Biologi | 100 % | 83,7 % |
| Dansk | 100 % | 97,2 % |
| Engelsk | 100 % | 89,5 % |
| Fysik/kemi | 100 % | 94,9 % |
| Geografi | 100 % | 74 % |
| Historie | 100 % | 75,6 % |
| Håndværk og Design | 100 % | 80,2 % |
| Idræt | 100 % | 84,1 % |
| Kristendomskundskab | 100 % | 59,8 % |
| Madkundskab | 100 % | 72,4 % |
| Matematik | 100 % | 95,9 % |
| Musik | 100 % | 84,5 % |
| Natur/teknik | 100 % | 64,3 % |
| Praktisk/Musisk valgfag: Billedkunst | 100 % | 92,7 % |
| Praktisk/Musisk valgfag: Håndværk/design | 100 % | 91,6 % |
| Praktisk/Musisk valgfag: Madkundskab | 100 % | 86,9 % |
| Samfundsfag | 100 % | 83 % |
| Tysk 2. fremmedsprog | 100 % | 92,3 % |
Andel af de planlagte undervisningstimer i faget, der varetages af lærere med undervisningskompetence i faget.
Om Hovedgård Skole
Hovedgård Skole ligger i Hovedgård og er registreret som offentlig kommunal grundskole. Adressen er Horsensvej 46, 8732 Hovedgård, i Horsens Kommune i Region Midtjylland, og institutionsnummeret er 609001. Skolen ledes af Anette Frank. Som offentlig kommunal grundskole er folkeskolen den brede ramme om grundskolen i Danmark - den dækker 0. til 9. klasse og ofte også 10. klasse. Folkeskolerne er gratis at gå på og finansieres af kommunen, og de følger nationale fælles mål for fag og prøver. De afslutter grundskolen med 9.-klasses afgangsprøver, som indgår i adgangsgrundlaget til ungdomsuddannelserne.
Med 460 elever i skoleåret 2025/2026 er Hovedgård Skole en stor skole målt på elevtal. Det gennemsnitlige elevtal blandt skolerne i Horsens Kommune er 399, så skolen ligger lidt over gennemsnittet i kommunen. Elevtallet er faldet med 1,5 procent siden 2024/2025, hvor der var 467 elever. Klasserne har i gennemsnit 23,0 elever (2025/2026), hvilket svarer til klasser af gennemsnitlig størrelse.
Ved 9. klasses afgangsprøve i skoleåret 2025/2026 fik skolens elever et karaktergennemsnit på 6,8 i de bundne prøver. Det er omtrent på niveau med gennemsnittet for skolerne i Horsens Kommune på 6,9. Året før (2024/2025) var gennemsnittet 6,5. Den socioøkonomiske reference er 7,1 (2025/2026). Det er det karaktergennemsnit, man statistisk kunne forvente ud fra elevernes baggrund. Ifølge Børne- og Undervisningsministeriet er skolens karaktergennemsnit i beregningen (6,8) på niveau med det forventede - forskellen er ikke statistisk sikker. Et karaktergennemsnit siger ikke alene noget om undervisningens kvalitet; elevernes baggrund spiller en stor rolle, og det er netop det, den socioøkonomiske reference forsøger at tage højde for.
I den nationale trivselsmåling for 2025/2026 ligger 86,4 % af eleverne i den højeste trivselskategori, hvilket er et pænt niveau. Det er omtrent på niveau med kommunens gennemsnit på 85,3 %. Målingen er et spørgeskema, som elever i 4.-9. klasse besvarer hvert år. Det samlede elevfravær var 8 % i skoleåret 2024/2025 - et lidt højt niveau. Tallet omfatter sygdom, lovligt og ulovligt fravær. Året før var fraværet 7,4 %. Trivsel og fravær kan svinge fra år til år og påvirkes af forhold, som skolen ikke alene styrer, så se gerne på udviklingen over flere år.
Kompetencedækningen var 98,5 % i 2025/2026, hvilket er høj. Tallet angiver, hvor stor en del af undervisningen der varetages af lærere med undervisningskompetence eller tilsvarende i faget. Skolen er én af 17 folkeskoler i Horsens Kommune, som i alt har 29 skoler på sitet. På kommunesiden kan du se dem alle og sammenligne elevtal, karakterer, trivsel og fravær.
Registertal viser kun en del af en skoles hverdag. Skolens kontaktoplysninger finder du i panelet på siden, og et besøg, et åbent hus eller en snak med nuværende forældre giver ofte det bedste indtryk. Brug sammenligningsværktøjet til at stille Hovedgård Skole op mod andre skoler i Horsens Kommune.