Klausdalskolen
Nøgletal
| ElevtalSkoleåret 2025/2026 | 504 -10 |
|---|---|
| KlassekvotientSkoleåret 2025/2026 - gennemsnitligt antal elever pr. klasse | 18,6 -0,3 |
| Karaktergennemsnit, 9. klasseSkoleåret 2025/2026 - bundne prøver | 7,0 +1,0 |
| Socioøkonomisk referenceSkoleåret 2025/2026 - forventet karaktergennemsnit givet elevernes baggrund | 6,8 uændret |
| Andel med højest trivselTrivselsmåling 2025/2026 | 83,3 % +4,9 % |
| Samlet elevfraværSkoleåret 2024/2025 | 10,6 % +1,1 % |
| Lærernes kompetencedækningSkoleåret 2025/2026 - andel undervisningstimer dækket af lærere med uddannelse i faget | 90,8 % uændret |
| Dansk, bundne prøverSkoleåret 2025/2026 - gennemsnit i 9. klasse | 7,7 +2,0 |
| Matematik, bundne prøverSkoleåret 2025/2026 - gennemsnit i 9. klasse | 5,3 +0,8 |
| InklusionsgradSkoleåret 2025/2026 - andel elever, der undervises i almindelige klasser | 96,4 % |
| Andel i specialklasseSkoleåret 2025/2026 - andel elever i segregeret specialundervisning | 3,6 % |
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk (hentet 1. november 2026) og Styrelsen for It og Lærings institutionsregister. Tekster og lister er baseret på data fra Uddannelsesstatistik.dk og efterfølgende bearbejdet.
Elever efter klassetrin
I skoleåret 2025/2026 gik der 504 elever på Klausdalskolen, fordelt på 11 klassetrin fra 0. klasse til 10. klasse. Flest elever går i 7. klasse (86). Skolen har 78 elever i 9. klasse og 20 i 10. klasse.
| Klassetrin | Elever | Andel |
|---|---|---|
| 0. klasse | 33 | |
| 1. klasse | 46 | |
| 2. klasse | 39 | |
| 3. klasse | 25 | |
| 4. klasse | 42 | |
| 5. klasse | 23 | |
| 6. klasse | 33 | |
| 7. klasse | 86 | |
| 8. klasse | 79 | |
| 9. klasse | 78 | |
| 10. klasse | 20 | |
| I alt | 504 |
Prøveresultater 2025/2026
Resultater fra afgangsprøverne i skoleåret 2025/2026 (prøverne i sommeren 2026), fag for fag og sammenlignet med landsgennemsnittet for samme prøve. I 3 af 11 bundne prøver lå skolens snit over landsgennemsnittet, i 7 under.
Bundne prøver
Prøver, som alle elever skal til.
| Prøve | Klasse | Elever | Snit | Landssnit |
|---|---|---|---|---|
| BilledkunstPraktisk/mundtlig | 8. | 18 | 5,3 | 8,6 |
| DanskLæsning | 9. | 76 | 4,6 | 5,1 |
| DanskMundtlig | 9. | 76 | 8,7 | 8,0 |
| DanskRetskrivning | 9. | 76 | 6,1 | 6,1 |
| DanskSkriftlig | 9. | 76 | 8,1 | 6,7 |
| Fællesprøve i fysik/kemi, biologi og geografiPraktisk/mundtlig | 9. | 75 | 7,1 | 7,7 |
| Håndværk og DesignPraktisk/mundtlig | 8. | 18 | 10,1 | 8,3 |
| MadkundskabPraktisk/mundtlig | 8. | 23 | 7,9 | 8,5 |
| MatematikMed hjælpemidler | 9. | 76 | 5,4 | 6,4 |
| MatematikUden hjælpemidler | 9. | 76 | 5,3 | 6,5 |
| MusikPraktisk/mundtlig | 8. | 16 | 8,4 | 9,3 |
Vis prøver til udtræk og frivillige prøver
Prøver til udtræk
Prøver, hvor faget trækkes lod om for hver klasse.
| Prøve | Klasse | Elever | Snit | Landssnit |
|---|---|---|---|---|
| HistorieMundtlig | 9. | 33 | 8,1 | 8,0 |
| MatematikMundtlig | 9. | 24 | 6,5 | 7,6 |
| SamfundsfagMundtlig | 9. | 18 | 10,0 | 8,2 |
Frivillige prøver
Prøver, som eleven selv har valgt, fx 10.-klasses prøver.
| Prøve | Klasse | Elever | Snit | Landssnit |
|---|---|---|---|---|
| DanskMundtlig | 10. | 12 | 6,8 | 7,5 |
| DanskSkriftlig | 10. | 13 | 5,5 | 6,1 |
| EngelskMundtlig | 10. | 13 | 8,6 | 8,1 |
| EngelskSkriftlig | 10. | 13 | 5,3 | 7,1 |
| Fysik/kemiMundtlig | 10. | 7 | 5,4 | 7,0 |
| MatematikMundtlig | 10. | 12 | 3,7 | 6,9 |
| MatematikSkriftlig | 10. | 13 | 3,5 | 6,6 |
Karakterer på 7-trinsskalaen. Snit er et simpelt gennemsnit af elevernes karakterer i prøven.
Fravær
I skoleåret 2024/2025 var det samlede elevfravær på Klausdalskolen 10,6 %, over landsgennemsnittet på 7,5 %. Sygefravær udgjorde 6,7 % af skoledagene. 37,3 % af eleverne havde mere end 10 % fravær.
| Fravær 2024/25 | Skolen | Hele landet |
|---|---|---|
| Samlet fravær | 10,6 % | 7,5 % |
| Sygefravær | 6,7 % | 4,5 % |
| Lovligt fravær | 1,9 % | 2,1 % |
| Ulovligt fravær | 2 % | 0,9 % |
| Elever med over 10 % fravær | 37,3 % | 21,8 % |
Fraværet er andelen af skoledage, eleverne har været fraværende. Lovligt fravær er fx fri efter aftale; ulovligt fravær er fravær uden gyldig grund. Fravær i folkeskolen: tal og regler.
Trivsel 2025/2026
Trivselsmålingen 2025/2026 måler elevernes trivsel på en skala fra 1 til 5, hvor 5 er bedst. Den generelle trivsel er 3,5 på mellemtrin (landet 3,7) og 3,4 på udskoling (landet 3,6).
| Indikator | Mellemtrin4.-6. kl. | Udskoling7.-9. kl. |
|---|---|---|
| Generel trivsel | 3,5land 3,7 | 3,4land 3,6 |
| Social trivsel | 3,8land 4,0 | 3,7land 3,9 |
| Faglig trivsel | 3,6land 3,6 | 3,5land 3,6 |
| Støtte og inspiration | 3,1land 3,2 | 2,9land 3,0 |
| Ro og orden | 3,6land 3,7 | 3,5land 3,7 |
Gennemsnit af elevernes svar i den nationale trivselsmåling (skala 1-5). Indskolingen besvarer et kortere spørgeskema og indgår ikke i indikatorerne.
Lærernes kompetencedækning
I skoleåret 2025/2026 var 9 af skolens 20 fag fuldt dækket af lærere med undervisningskompetence (linjefag eller tilsvarende) i faget.
Vis kompetencedækning fag for fag
| Fag | Skolen | Hele landet |
|---|---|---|
| Billedkunst | 36,4 % | 66,1 % |
| Biologi | 100 % | 83,7 % |
| Dansk | 100 % | 97,2 % |
| Engelsk | 100 % | 89,5 % |
| Fysik/kemi | 67,7 % | 94,9 % |
| Geografi | 68,8 % | 74 % |
| Historie | 94,1 % | 75,6 % |
| Håndværk og Design | 33,3 % | 80,2 % |
| Idræt | 88,9 % | 84,1 % |
| Kristendomskundskab | 80 % | 59,8 % |
| Madkundskab | 66,7 % | 72,4 % |
| Matematik | 100 % | 95,9 % |
| Musik | 100 % | 84,5 % |
| Natur/teknik | 80 % | 64,3 % |
| Praktisk/Musisk valgfag: Billedkunst | 100 % | 92,7 % |
| Praktisk/Musisk valgfag: Håndværk/design | 100 % | 91,6 % |
| Praktisk/Musisk valgfag: Madkundskab | 100 % | 86,9 % |
| Praktisk/Musisk valgfag: Musik | 100 % | 95,1 % |
| Samfundsfag | 87,5 % | 83 % |
| Tysk 2. fremmedsprog | 86,4 % | 92,3 % |
Andel af de planlagte undervisningstimer i faget, der varetages af lærere med undervisningskompetence i faget.
Om Klausdalskolen
Klausdalskolen er en offentlig kommunal grundskole med adresse på Dildhaven 40 i Herlev. Skolen ligger i Herlev Kommune i Region Hovedstaden og har institutionsnummer 163006 i Styrelsen for It og Lærings institutionsregister. Skoleleder er Jonas Molade Skjødt. Som offentlig kommunal grundskole er folkeskolen den brede ramme om grundskolen i Danmark - den dækker 0. til 9. klasse og ofte også 10. klasse. Folkeskolerne er gratis at gå på og finansieres af kommunen, og de følger nationale fælles mål for fag og prøver. De afslutter grundskolen med 9.-klasses afgangsprøver, som indgår i adgangsgrundlaget til ungdomsuddannelserne.
I 2025/2026 var der 504 elever på skolen, og den kan dermed betegnes som en stor skole. Det gennemsnitlige elevtal blandt skolerne i Herlev Kommune er 435, så skolen ligger lidt over gennemsnittet i kommunen. Elevtallet er faldet med 1,9 procent siden 2024/2025, hvor der var 514 elever. Klasserne har i gennemsnit 18,6 elever (2025/2026), hvilket svarer til klasser af gennemsnitlig størrelse.
Skolens karaktergennemsnit ved de bundne 9.-klasses afgangsprøver var 7,0 i 2025/2026. Det er tydeligt under gennemsnittet for skolerne i Herlev Kommune på 7,8. Året før (2024/2025) var gennemsnittet 6,0. Den socioøkonomiske reference er 6,8 (2025/2026). Det er det karaktergennemsnit, man statistisk kunne forvente ud fra elevernes baggrund. Ifølge Børne- og Undervisningsministeriet er skolens karaktergennemsnit i beregningen (7,0) på niveau med det forventede - forskellen er ikke statistisk sikker. Et karaktergennemsnit siger ikke alene noget om undervisningens kvalitet; elevernes baggrund spiller en stor rolle, og det er netop det, den socioøkonomiske reference forsøger at tage højde for.
83,3 % af eleverne har den højeste grad af trivsel ifølge den nationale trivselsmåling for 2025/2026 - et middel niveau. Det er omtrent på niveau med kommunens gennemsnit på 85 %. Målingen er et spørgeskema, som elever i 4.-9. klasse besvarer hvert år. Det samlede elevfravær var 10,6 % i skoleåret 2024/2025 - et højt niveau. Tallet omfatter sygdom, lovligt og ulovligt fravær. Året før var fraværet 9,5 %. Trivsel og fravær kan svinge fra år til år og påvirkes af forhold, som skolen ikke alene styrer, så se gerne på udviklingen over flere år.
Kompetencedækningen var 90,8 % i 2025/2026, hvilket er tilfredsstillende. Tallet angiver, hvor stor en del af undervisningen der varetages af lærere med undervisningskompetence eller tilsvarende i faget. Skolen er én af 5 folkeskoler i Herlev Kommune, som i alt har 7 skoler på sitet. På kommunesiden kan du se dem alle og sammenligne elevtal, karakterer, trivsel og fravær.
Vil du vide mere om Klausdalskolen, er det en god idé at kontakte skolen direkte - kontaktoplysningerne står i panelet på siden. Tallene her giver et overblik, men pædagogik, klassemiljø og aktiviteter er bedst at opleve på stedet.