Nymarkskolen, afd. Marslevvej
Nøgletal
| ElevtalSkoleåret 2025/2026 | 565 uændret |
|---|---|
| KlassekvotientSkoleåret 2025/2026 - gennemsnitligt antal elever pr. klasse | 24,7 +0,8 |
| Karaktergennemsnit, 9. klasseSkoleåret 2025/2026 - bundne prøver | 6,5 -0,4 |
| Socioøkonomisk referenceSkoleåret 2025/2026 - forventet karaktergennemsnit givet elevernes baggrund | 6,9 -0,2 |
| Andel med højest trivselTrivselsmåling 2025/2026 | 89,9 % +6,5 % |
| Samlet elevfraværSkoleåret 2022/2023 | 10,2 % +0,5 % |
| Lærernes kompetencedækningSkoleåret 2025/2026 - andel undervisningstimer dækket af lærere med uddannelse i faget | 92,5 % -1,7 % |
| Dansk, bundne prøverSkoleåret 2025/2026 - gennemsnit i 9. klasse | 6,5 -0,2 |
| Matematik, bundne prøverSkoleåret 2025/2026 - gennemsnit i 9. klasse | 5,3 -0,3 |
| InklusionsgradSkoleåret 2025/2026 - andel elever, der undervises i almindelige klasser | 95,2 % |
| Andel i specialklasseSkoleåret 2025/2026 - andel elever i segregeret specialundervisning | 4,8 % |
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk (hentet 1. november 2026) og Styrelsen for It og Lærings institutionsregister. Tekster og lister er baseret på data fra Uddannelsesstatistik.dk og efterfølgende bearbejdet.
Elever efter klassetrin
I skoleåret 2025/2026 gik der 565 elever på Nymarkskolen, afd. Marslevvej, fordelt på 4 klassetrin fra 7. klasse til 10. klasse. Flest elever går i 7. klasse (185). Skolen har 171 elever i 9. klasse og 67 i 10. klasse.
| Klassetrin | Elever | Andel |
|---|---|---|
| 7. klasse | 185 | |
| 8. klasse | 142 | |
| 9. klasse | 171 | |
| 10. klasse | 67 | |
| I alt | 565 |
Prøveresultater 2025/2026
Resultater fra afgangsprøverne i skoleåret 2025/2026 (prøverne i sommeren 2026), fag for fag og sammenlignet med landsgennemsnittet for samme prøve. I 1 af 10 bundne prøver lå skolens snit over landsgennemsnittet, i 9 under.
Bundne prøver
Prøver, som alle elever skal til.
| Prøve | Klasse | Elever | Snit | Landssnit |
|---|---|---|---|---|
| BilledkunstPraktisk/mundtlig | 8. | 46 | 7,0 | 8,6 |
| DanskLæsning | 9. | 166 | 4,0 | 5,1 |
| DanskMundtlig | 9. | 163 | 7,4 | 8,0 |
| DanskRetskrivning | 9. | 166 | 5,2 | 6,1 |
| DanskSkriftlig | 9. | 165 | 6,5 | 6,7 |
| Fællesprøve i fysik/kemi, biologi og geografiPraktisk/mundtlig | 9. | 155 | 7,0 | 7,7 |
| Håndværk og DesignPraktisk/mundtlig | 8. | 14 | 6,5 | 8,3 |
| MadkundskabPraktisk/mundtlig | 8. | 64 | 8,6 | 8,5 |
| MatematikMed hjælpemidler | 9. | 166 | 5,1 | 6,4 |
| MatematikUden hjælpemidler | 9. | 167 | 5,5 | 6,5 |
Vis prøver til udtræk og frivillige prøver
Prøver til udtræk
Prøver, hvor faget trækkes lod om for hver klasse.
| Prøve | Klasse | Elever | Snit | Landssnit |
|---|---|---|---|---|
| EngelskMundtlig | 9. | 47 | 6,5 | 8,6 |
| Fransk 2. fremmedsprogMundtlig | 9. | 10 | 5,1 | 7,0 |
| SamfundsfagMundtlig | 9. | 88 | 7,4 | 8,2 |
| Tysk 2. fremmedsprogMundtlig | 9. | 12 | 6,8 | 6,1 |
Frivillige prøver
Prøver, som eleven selv har valgt, fx 10.-klasses prøver.
| Prøve | Klasse | Elever | Snit | Landssnit |
|---|---|---|---|---|
| DanskMundtlig | 10. | 55 | 7,4 | 7,5 |
| DanskSkriftlig | 10. | 59 | 5,0 | 6,1 |
| EngelskMundtlig | 10. | 57 | 6,7 | 8,1 |
| EngelskSkriftlig | 10. | 61 | 4,6 | 7,1 |
| Fysik/kemiMundtlig | 10. | 7 | 8,1 | 7,0 |
| MatematikMed hjælpemidler | 10. (FP9) | 5 | 4,0 | 3,1 |
| MatematikMundtlig | 10. | 54 | 7,2 | 6,9 |
| MatematikSkriftlig | 10. | 56 | 3,7 | 6,6 |
| MatematikUden hjælpemidler | 10. (FP9) | 5 | 3,6 | 4,2 |
Karakterer på 7-trinsskalaen. Snit er et simpelt gennemsnit af elevernes karakterer i prøven.
Trivsel 2025/2026
Trivselsmålingen 2025/2026 måler elevernes trivsel på en skala fra 1 til 5, hvor 5 er bedst. Den generelle trivsel er 3,5 på udskoling (landet 3,6).
| Indikator | Udskoling7.-9. kl. |
|---|---|
| Generel trivsel | 3,5land 3,6 |
| Social trivsel | 3,9land 3,9 |
| Faglig trivsel | 3,5land 3,6 |
| Støtte og inspiration | 2,9land 3,0 |
| Ro og orden | 3,7land 3,7 |
Gennemsnit af elevernes svar i den nationale trivselsmåling (skala 1-5). Indskolingen besvarer et kortere spørgeskema og indgår ikke i indikatorerne.
Lærernes kompetencedækning
I skoleåret 2025/2026 var 8 af skolens 16 fag fuldt dækket af lærere med undervisningskompetence (linjefag eller tilsvarende) i faget.
Vis kompetencedækning fag for fag
| Fag | Skolen | Hele landet |
|---|---|---|
| Biologi | 100 % | 83,7 % |
| Dansk | 96,2 % | 97,2 % |
| Engelsk | 84,6 % | 89,5 % |
| Fransk 2. fremmedsprog | 100 % | 94,8 % |
| Fysik/kemi | 100 % | 94,9 % |
| Geografi | 69,2 % | 74 % |
| Historie | 89,5 % | 75,6 % |
| Idræt | 95,2 % | 84,1 % |
| Kristendomskundskab | 100 % | 59,8 % |
| Madkundskab | 0 % | 72,4 % |
| Matematik | 100 % | 95,9 % |
| Praktisk/Musisk valgfag: Billedkunst | 75 % | 92,7 % |
| Praktisk/Musisk valgfag: Håndværk/design | 100 % | 91,6 % |
| Praktisk/Musisk valgfag: Madkundskab | 66,7 % | 86,9 % |
| Samfundsfag | 100 % | 83 % |
| Tysk 2. fremmedsprog | 100 % | 92,3 % |
Andel af de planlagte undervisningstimer i faget, der varetages af lærere med undervisningskompetence i faget.
Om Nymarkskolen, afd. Marslevvej
Nymarkskolen, afd. Marslevvej er en offentlig kommunal grundskole med adresse på Marslevvej 1 i Svendborg. Skolen ligger i Svendborg Kommune i Region Syddanmark og har institutionsnummer 280113 i Styrelsen for It og Lærings institutionsregister. Skolen ledes af Pia Brøndsted Jacobsen. Folkeskolen er den almindelige danske grundskole, og den er som hovedregel gratis for elever bosat i kommunen. Folkeskolerne følger fælles mål for fag og klassetrin, fastsat af Børne- og Undervisningsministeriet, og afholder de bundne 9.-klasses afgangsprøver som afslutning på grundskoleforløbet. Kommunen er driftsherre og finansierer skolen via det kommunale budget.
Med 565 elever i skoleåret 2025/2026 er Nymarkskolen, afd. Marslevvej en stor skole målt på elevtal. Det gennemsnitlige elevtal blandt skolerne i Svendborg Kommune er 320, så skolen ligger mærkbart over gennemsnittet i kommunen. Elevtallet er stort set uændret i forhold til 2024/2025. Klasserne har i gennemsnit 24,7 elever (2025/2026), hvilket svarer til forholdsvis store klasser.
Skolens karaktergennemsnit ved de bundne 9.-klasses afgangsprøver var 6,5 i 2025/2026. Det er lidt under gennemsnittet for skolerne i Svendborg Kommune på 7,2. Året før (2024/2025) var gennemsnittet 6,9. Den socioøkonomiske reference er 6,9 (2025/2026). Det er det karaktergennemsnit, man statistisk kunne forvente ud fra elevernes baggrund. Ifølge Børne- og Undervisningsministeriet ligger skolens karaktergennemsnit i beregningen (6,5) under det forventede - eleverne klarer sig dårligere, end deres baggrund statistisk tilsiger. Karaktergennemsnit afhænger meget af elevgruppen, så sammenlign gerne med den socioøkonomiske reference frem for kun det rå snit.
I den nationale trivselsmåling for 2025/2026 ligger 89,9 % af eleverne i den højeste trivselskategori, hvilket er et pænt niveau. Det er tydeligt over kommunens gennemsnit på 84,2 %. Målingen er et spørgeskema, som elever i 4.-9. klasse besvarer hvert år. Det samlede elevfravær var 10,2 % i skoleåret 2022/2023 - et højt niveau. Tallet omfatter sygdom, lovligt og ulovligt fravær. Året før var fraværet 9,7 %. Trivsel og fravær kan svinge fra år til år og påvirkes af forhold, som skolen ikke alene styrer, så se gerne på udviklingen over flere år.
Kompetencedækningen var 92,5 % i 2025/2026, hvilket er tilfredsstillende. Tallet angiver, hvor stor en del af undervisningen der varetages af lærere med undervisningskompetence eller tilsvarende i faget. Skolen er én af 17 folkeskoler i Svendborg Kommune, som i alt har 31 skoler på sitet. På kommunesiden kan du se dem alle og sammenligne elevtal, karakterer, trivsel og fravær.
Vil du vide mere om Nymarkskolen, afd. Marslevvej, er det en god idé at kontakte skolen direkte - kontaktoplysningerne står i panelet på siden. Tallene her giver et overblik, men pædagogik, klassemiljø og aktiviteter er bedst at opleve på stedet.