Sammenlign kommunernes folkeskoler
Nøgletal for folkeskolerne i alle 98 kommuner side om side. Klik på en kolonneoverskrift for at sortere. Hver kolonne viser tal fra det seneste skoleår, der findes for alle kommuner.
| Hele landet | 1.299 | 283 | 20,7 | 7,3 | - | - | - | 91,8 % | 88,1 % | 7,5 % | 85,8 % | 89.387 kr | 92,9 % | 5,5 % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Albertslund | 4 | 654 | 21,3 | 6,6 | 6,6 | 0,0 | På niveau | 88,8 % | 86,6 % | 7,5 % | 83,7 % | 114.050 kr | 91,9 % | 7,5 % |
| Allerød | 8 | 431 | 21,3 | 8,2 | 8,0 | +0,2 | På niveau | 97,1 % | 92,8 % | 7,3 % | 88,5 % | 103.846 kr | 92,6 % | 6,4 % |
| Assens | 12 | 284 | 19,1 | 7,0 | 6,9 | +0,1 | På niveau | 91,9 % | 86,5 % | 8,2 % | 89,1 % | 84.247 kr | 92,1 % | 5,6 % |
| Ballerup | 11 | 525 | 22,4 | 6,7 | 7,0 | -0,3 | Under niveau | 90,8 % | 88,7 % | 8 % | 81 % | 120.206 kr | 91,6 % | 6,8 % |
| Billund | 7 | 353 | 20,1 | 6,5 | 6,7 | -0,2 | På niveau | 91,4 % | 83,6 % | 7,7 % | 86,9 % | 95.857 kr | 93,2 % | 4,9 % |
| Bornholm | 9 | 290 | 18,7 | 6,8 | 6,7 | +0,1 | På niveau | 89,9 % | 84,3 % | 9,2 % | 81,3 % | 89.801 kr | 90,8 % | 5,8 % |
| Brøndby | 9 | 448 | 20,6 | 6,3 | 6,6 | -0,3 | På niveau | 84 % | 85,9 % | 8,6 % | 88,1 % | 123.448 kr | 91,7 % | 7,3 % |
| Brønderslev | 10 | 344 | 20,3 | 7,1 | 7,0 | +0,1 | På niveau | 93,5 % | 88,4 % | 6,6 % | - | 89.025 kr | 92,4 % | 6,5 % |
| Dragør | 3 | 630 | 22,6 | 7,9 | 7,8 | +0,1 | På niveau | 98,8 % | 93,2 % | 9 % | 86,5 % | 74.144 kr | 98,6 % | 1,4 % |
| Egedal | 12 | 445 | 22,9 | 7,5 | 7,5 | 0,0 | På niveau | 91,4 % | 85 % | 7,7 % | 85,4 % | 104.563 kr | 95,8 % | 3,7 % |
| Esbjerg | 39 | 435 | 20,9 | 7,1 | 7,1 | 0,0 | På niveau | 90 % | 88,4 % | 7,9 % | 87,9 % | 94.351 kr | 94,3 % | 4,8 % |
| Fanø | 1 | 306 | 17,9 | 7,8 | 7,6 | +0,2 | På niveau | 85 % | 86,6 % | 9,6 % | 83,9 % | 97.531 kr | 100 % | - |
| Favrskov | 13 | 433 | 20,9 | 7,5 | 7,4 | +0,1 | På niveau | 95,4 % | 89,5 % | 8 % | 87 % | 84.551 kr | 94,3 % | 4,9 % |
| Faxe | 10 | 268 | 19,9 | 6,6 | 6,6 | 0,0 | På niveau | 84,7 % | 80,6 % | 8,7 % | 83,7 % | 67.875 kr | 88,7 % | 7,6 % |
| Fredensborg | 9 | 629 | 22,0 | 7,2 | 7,4 | -0,2 | På niveau | 92,7 % | 88,5 % | 7 % | 89,3 % | 91.923 kr | 93,3 % | 6 % |
| Fredericia | 13 | 318 | 21,1 | 6,6 | 6,7 | -0,1 | På niveau | 87,5 % | 87,1 % | 7,3 % | 88,1 % | 75.091 kr | 92,4 % | 6,1 % |
| Frederiksberg | 11 | 636 | 21,9 | 8,0 | 7,8 | +0,2 | På niveau | 95,7 % | 90,7 % | 6,8 % | 87,3 % | 74.655 kr | 94 % | 4,5 % |
| Frederikshavn | 16 | 267 | 20,5 | 6,9 | 6,7 | +0,2 | På niveau | 89,2 % | 86,8 % | 7,6 % | 89,1 % | 100.131 kr | 92,9 % | 5,4 % |
| Frederikssund | 15 | 559 | 19,9 | 7,1 | 7,1 | 0,0 | På niveau | 90,7 % | 86,2 % | 8,6 % | 77 % | 101.947 kr | 87,7 % | 9,5 % |
| Furesø | 11 | 637 | 22,3 | 8,0 | 7,9 | +0,1 | På niveau | 96,6 % | 90,7 % | 7 % | 81,9 % | 86.472 kr | 93,5 % | 5,5 % |
| Faaborg-Midtfyn | 8 | 345 | 19,2 | 6,8 | 6,7 | +0,1 | På niveau | 90,4 % | 82,8 % | 7,3 % | 84,3 % | 91.955 kr | 93,3 % | 3,6 % |
| Gentofte | 12 | 608 | 22,5 | 8,1 | 8,0 | +0,1 | På niveau | 98,8 % | 92,7 % | 7 % | 89,9 % | 79.806 kr | 96,7 % | 2,2 % |
| Gladsaxe | 11 | 558 | 22,2 | 7,4 | 7,4 | 0,0 | På niveau | 92,8 % | 91,4 % | 7 % | 85,8 % | 111.832 kr | 93,3 % | 5,3 % |
| Glostrup | 6 | 452 | 19,8 | 6,7 | 7,0 | -0,3 | På niveau | 93,9 % | 83,8 % | 7,2 % | 83,4 % | 109.394 kr | 94,4 % | 5,2 % |
| Greve | 10 | 540 | 22,0 | 6,9 | 7,0 | -0,1 | På niveau | 92,6 % | 88,4 % | 8,1 % | 82,8 % | 80.073 kr | 93 % | 6,1 % |
| Gribskov | 9 | 245 | 20,1 | 6,8 | 6,9 | -0,1 | På niveau | 92,2 % | 80,9 % | 10,1 % | 83,7 % | 114.886 kr | 89,4 % | 7,1 % |
| Guldborgsund | 14 | 314 | 19,4 | 6,6 | 6,6 | -0,1 | På niveau | 85,5 % | 86,3 % | 7,4 % | 78,2 % | 106.383 kr | 90,6 % | 6,8 % |
| Haderslev | 11 | 336 | 19,8 | 6,3 | 6,7 | -0,3 | Under niveau | 83,2 % | 87,8 % | 7,5 % | 85,7 % | 84.276 kr | 86,3 % | 10,1 % |
| Halsnæs | 6 | 356 | 19,9 | 5,8 | 6,5 | -0,7 | Under niveau | 81,7 % | 83,2 % | 8,7 % | 83 % | 119.942 kr | 90,6 % | 7,2 % |
| Hedensted | 21 | 238 | 19,6 | 6,3 | 6,6 | -0,3 | Under niveau | 89 % | 87,9 % | 6,8 % | 83,4 % | 96.849 kr | 92,5 % | 5,2 % |
| Helsingør | 16 | 411 | 21,5 | 7,0 | 7,1 | -0,1 | På niveau | 92,1 % | 88,6 % | 8,6 % | 82,4 % | 98.448 kr | 91,4 % | 7,2 % |
| Herlev | 5 | 530 | 20,4 | 7,0 | 7,0 | 0,0 | På niveau | 92,2 % | 86,1 % | 5,9 % | 86,5 % | 83.181 kr | 92,1 % | 7,3 % |
| Herning | 24 | 355 | 19,8 | 7,0 | 7,1 | -0,1 | På niveau | 93,6 % | 90 % | 5,4 % | 86,1 % | 91.092 kr | 93,7 % | 5,2 % |
| Hillerød | 11 | 525 | 20,4 | 7,6 | 7,6 | +0,1 | På niveau | 93,3 % | 87,5 % | 8,6 % | 80,2 % | 88.803 kr | 89,7 % | 7,6 % |
| Hjørring | 15 | 321 | 20,2 | 7,2 | 7,0 | +0,2 | På niveau | 92,6 % | 89,1 % | 7,2 % | 86,4 % | 81.359 kr | 94,8 % | 3,8 % |
| Holbæk | 19 | 285 | 20,4 | 6,3 | 6,6 | -0,3 | Under niveau | 84,9 % | 82,2 % | 7,7 % | 77,1 % | 100.357 kr | 86,4 % | 8,9 % |
| Holstebro | 18 | 292 | 20,2 | 7,2 | 7,0 | +0,2 | På niveau | 93 % | 88,5 % | 6,3 % | 84 % | 80.405 kr | 90,6 % | 6,9 % |
| Horsens | 17 | 542 | 22,7 | 7,0 | 7,0 | 0,0 | På niveau | 91,3 % | 87,4 % | 7,6 % | 89 % | 76.603 kr | 94,6 % | 4,6 % |
| Hvidovre | 9 | 652 | 21,7 | 7,2 | 7,2 | +0,1 | På niveau | 90,2 % | 89,4 % | 7 % | 83,5 % | 93.320 kr | 93,9 % | 5,5 % |
| Høje-Taastrup | 11 | 538 | 20,6 | 6,4 | 6,5 | -0,1 | På niveau | 86,1 % | 84,8 % | 7,2 % | 84,5 % | 123.613 kr | 92,5 % | 5,7 % |
| Hørsholm | 4 | 533 | 21,6 | 8,3 | 7,9 | +0,4 | Over niveau | 98,1 % | 93,4 % | 8,5 % | 88,8 % | 71.620 kr | 96,5 % | 1,8 % |
| Ikast-Brande | 11 | 394 | 20,9 | 6,5 | 6,7 | -0,2 | På niveau | 90,6 % | 89,8 % | 6,5 % | 84,7 % | 81.835 kr | 96,5 % | 2,8 % |
| Ishøj | 6 | 371 | 20,9 | 6,2 | 6,3 | -0,1 | På niveau | 85,2 % | 86,7 % | 7,6 % | 85 % | 114.802 kr | 94,9 % | 4,2 % |
| Jammerbugt | 12 | 305 | 19,7 | 6,8 | 6,8 | 0,0 | På niveau | 87,9 % | 88,1 % | 7,4 % | 87,8 % | 90.688 kr | 92,1 % | 6,2 % |
| Kalundborg | 15 | 182 | 18,0 | 6,8 | 6,8 | 0,0 | På niveau | 86 % | 84,7 % | 8,5 % | 87 % | 94.460 kr | 85,7 % | 8,6 % |
| Kerteminde | 9 | 224 | 20,0 | 7,2 | 7,0 | +0,2 | På niveau | 92,6 % | 88,2 % | 8,5 % | 87,1 % | 92.462 kr | 92,4 % | 6,1 % |
| Kolding | 21 | 415 | 20,7 | 7,1 | 7,0 | +0,1 | På niveau | 93 % | 90 % | 7,8 % | 91,6 % | 69.715 kr | 96,5 % | 2,7 % |
| København | 69 | 587 | 22,6 | 7,5 | 7,4 | +0,1 | På niveau | 92,1 % | 89,9 % | 8,1 % | 84,2 % | 86.595 kr | 93,2 % | 5 % |
| Køge | 15 | 366 | 21,2 | 7,0 | 7,1 | -0,1 | På niveau | 89,9 % | 87,2 % | 9,4 % | 82,9 % | 91.377 kr | 93,8 % | 5 % |
| Langeland | 4 | 179 | 20,2 | 7,2 | 6,9 | +0,3 | På niveau | 89,7 % | 84,6 % | 7,2 % | 93,3 % | 114.996 kr | 95,6 % | 3 % |
| Lejre | 7 | 412 | 20,6 | 7,5 | 7,4 | +0,1 | På niveau | 93,6 % | 85,1 % | 7,4 % | 87 % | 82.171 kr | 92,7 % | 5,7 % |
| Lemvig | 9 | 204 | 18,8 | 7,0 | 6,9 | +0,1 | På niveau | 94,4 % | 88,7 % | 5,9 % | 87,1 % | 136.717 kr | 93,3 % | 4,5 % |
| Lolland | 7 | 275 | 18,5 | 5,9 | 6,1 | -0,2 | På niveau | 75 % | 84,7 % | 10,6 % | 71,1 % | 115.842 kr | 92,2 % | 4,7 % |
| Lyngby-Taarbæk | 10 | 571 | 21,8 | 8,8 | 8,2 | +0,6 | Over niveau | 98,6 % | 92,8 % | 6,7 % | 90,4 % | 79.803 kr | 92,5 % | 6,2 % |
| Læsø | 1 | 100 | 14,5 | 7,6 | 7,2 | +0,4 | På niveau | - | 84 % | 5,3 % | 87,4 % | 157.439 kr | 100 % | - |
| Mariagerfjord | 9 | 390 | 20,4 | 6,9 | 6,9 | 0,0 | På niveau | 94,2 % | 88,4 % | 7,1 % | 89,6 % | 91.217 kr | 92 % | 5,6 % |
| Middelfart | 12 | 286 | 21,0 | 6,9 | 7,1 | -0,2 | På niveau | 90,1 % | 88,6 % | 6,9 % | 84,1 % | 87.927 kr | 92,5 % | 4,9 % |
| Morsø | 4 | 341 | 20,8 | 7,1 | 6,9 | +0,2 | På niveau | 88,2 % | 84,1 % | 7,2 % | 93,3 % | 87.322 kr | 92,8 % | 5 % |
| Norddjurs | 7 | 421 | 20,0 | 7,0 | 6,8 | +0,2 | På niveau | 91,1 % | 84,3 % | 7,8 % | 83,6 % | 124.518 kr | 88,7 % | 8,5 % |
| Nordfyns | 4 | 638 | 20,3 | 6,8 | 6,9 | -0,1 | På niveau | 92,5 % | 88,7 % | 8,5 % | 85,1 % | 76.130 kr | 95,5 % | 3,7 % |
| Nyborg | 11 | 412 | 20,2 | 7,0 | 6,8 | +0,2 | På niveau | 90,4 % | 87,1 % | 6,6 % | 87 % | 94.126 kr | 90,4 % | 6,1 % |
| Næstved | 20 | 362 | 20,3 | 6,9 | 7,0 | -0,1 | På niveau | 89,4 % | 86,1 % | 7,9 % | 86,9 % | 92.529 kr | 89,1 % | 8,9 % |
| Odder | 7 | 275 | 21,5 | 7,2 | 7,0 | +0,2 | På niveau | 94,5 % | 85,9 % | 5,7 % | 79,8 % | 97.309 kr | 93,4 % | 4 % |
| Odense | 33 | 492 | 21,7 | 6,8 | 7,1 | -0,3 | Under niveau | 92,3 % | 89,5 % | 5,9 % | 84,2 % | 89.972 kr | 93,2 % | 5,2 % |
| Odsherred | 9 | 206 | 17,9 | 6,9 | 6,7 | +0,2 | På niveau | 90,6 % | 82,6 % | 9,2 % | 78,6 % | 99.505 kr | 87,9 % | 7,9 % |
| Randers | 20 | 385 | 20,5 | 6,6 | 6,7 | -0,1 | På niveau | 89,9 % | 87,6 % | 6,8 % | 88,2 % | 92.402 kr | 92,8 % | 5,3 % |
| Rebild | 9 | 446 | 20,9 | 7,7 | 7,5 | +0,3 | På niveau | 95,9 % | 88,2 % | 6,2 % | 91,1 % | 83.204 kr | 92,2 % | 6,6 % |
| Ringkøbing-Skjern | 23 | 191 | 18,4 | 6,9 | 6,9 | 0,0 | På niveau | 92,6 % | 92,2 % | 7,1 % | 85,2 % | 90.491 kr | 93,6 % | 4 % |
| Ringsted | 9 | 304 | 19,8 | 6,8 | 7,0 | -0,2 | På niveau | 87,6 % | 86,6 % | 7,3 % | 75,1 % | 87.478 kr | 88,3 % | 8,4 % |
| Roskilde | 19 | 455 | 20,7 | 7,4 | 7,6 | -0,2 | På niveau | 94,1 % | 88 % | 7,9 % | 83,9 % | 80.606 kr | 94,9 % | 3,9 % |
| Rudersdal | 8 | 747 | 22,0 | 8,0 | 7,9 | +0,1 | På niveau | 93,9 % | 92,4 % | 7,1 % | 79 % | 82.391 kr | 94,4 % | 5,1 % |
| Rødovre | 6 | 680 | 21,3 | 7,2 | 7,1 | +0,1 | På niveau | 91,2 % | 87,8 % | 7,1 % | 77,7 % | 99.656 kr | 92 % | 7,4 % |
| Samsø | 1 | 198 | 18,0 | 6,6 | 6,9 | -0,3 | På niveau | - | 82 % | 11 % | 66,5 % | 140.354 kr | 86,4 % | 6,4 % |
| Silkeborg | 24 | 415 | 21,2 | 7,1 | 7,2 | -0,1 | På niveau | 94,2 % | 89,4 % | 6 % | 87 % | 82.632 kr | 92,8 % | 6 % |
| Skanderborg | 21 | 438 | 20,6 | 7,4 | 7,6 | -0,2 | På niveau | 94,8 % | 90,4 % | 7,7 % | 86,9 % | 68.511 kr | 95,2 % | 4 % |
| Skive | 19 | 209 | 18,4 | 6,9 | 6,9 | -0,1 | På niveau | 94,8 % | 89,3 % | 6,7 % | 90,3 % | 82.268 kr | 92,4 % | 6,9 % |
| Slagelse | 15 | 386 | 21,1 | 6,9 | 6,8 | +0,1 | På niveau | 89,6 % | 86,3 % | 9,2 % | 85 % | 85.863 kr | 88,6 % | 8,5 % |
| Solrød | 4 | 697 | 23,0 | 7,7 | 7,5 | +0,2 | På niveau | 95,9 % | 89,8 % | 7,9 % | 88,1 % | 77.966 kr | 95,7 % | 3,6 % |
| Sorø | 6 | 391 | 19,3 | 7,1 | 7,2 | -0,1 | På niveau | 86,8 % | 85,6 % | 6,6 % | 88,7 % | 94.504 kr | 90,4 % | 6,9 % |
| Stevns | 4 | 395 | 20,4 | 6,9 | 6,9 | 0,0 | På niveau | 96,8 % | 83 % | 9,1 % | 90,2 % | 99.977 kr | 87,1 % | 8,9 % |
| Struer | 9 | 225 | 18,4 | 7,0 | 6,8 | +0,2 | På niveau | 94,8 % | 89,8 % | 4,4 % | 85,9 % | 109.890 kr | 90,9 % | 6,9 % |
| Svendborg | 17 | 445 | 21,6 | 6,8 | 7,0 | -0,2 | På niveau | 90,1 % | 88,1 % | 7,8 % | 90,4 % | 86.386 kr | 91,1 % | 5,6 % |
| Syddjurs | 12 | 370 | 20,4 | 6,8 | 7,0 | -0,3 | Under niveau | 91,5 % | 87,8 % | 7,1 % | 88,6 % | 79.009 kr | 96,7 % | 2,4 % |
| Sønderborg | 17 | 347 | 19,9 | 7,0 | 7,0 | 0,0 | På niveau | 88,5 % | 88,5 % | 6,4 % | 85,8 % | 91.486 kr | 92,3 % | 5,4 % |
| Thisted | 15 | 266 | 19,3 | 6,9 | 6,8 | +0,1 | På niveau | 89,7 % | 87,4 % | 8,3 % | 84,7 % | 80.886 kr | 92,2 % | 6 % |
| Tønder | 13 | 219 | 19,1 | 6,2 | 6,5 | -0,2 | På niveau | 84,6 % | 84,9 % | 7,1 % | 81,3 % | 88.576 kr | 93 % | 3,8 % |
| Tårnby | 8 | 590 | 21,1 | 7,6 | 7,4 | +0,2 | På niveau | 94,2 % | 85,9 % | 9,1 % | 86 % | 77.730 kr | 95,1 % | 4,6 % |
| Vallensbæk | 3 | 741 | 22,4 | 6,5 | 7,0 | -0,4 | Under niveau | 94 % | 86,4 % | 7,8 % | 88,1 % | 78.933 kr | 95,8 % | 3,9 % |
| Varde | 19 | 244 | 21,0 | 6,9 | 7,0 | -0,1 | På niveau | 92,5 % | 86,1 % | 6,3 % | 84,8 % | 82.323 kr | 93,5 % | 5,4 % |
| Vejen | 15 | 321 | 20,1 | 6,8 | 6,9 | -0,1 | På niveau | 92,1 % | 86,3 % | 8,1 % | 87,7 % | 82.584 kr | 95,4 % | 3,5 % |
| Vejle | 32 | 344 | 21,4 | 7,2 | 7,2 | 0,0 | På niveau | 90,7 % | 88,7 % | 6,8 % | 84,6 % | 84.150 kr | 93,9 % | 4,4 % |
| Vesthimmerlands | 10 | 323 | 20,5 | 7,2 | 6,9 | +0,3 | På niveau | 97,8 % | 88,4 % | 6,5 % | 89,1 % | 88.868 kr | 91,7 % | 5,7 % |
| Viborg | 25 | 354 | 20,7 | 7,0 | 7,0 | 0,0 | På niveau | 92,3 % | 89,3 % | 6,6 % | 91 % | 90.075 kr | 93,9 % | 4,6 % |
| Vordingborg | 10 | 280 | 19,8 | 6,6 | 6,8 | -0,2 | På niveau | 84,2 % | 87 % | 9,1 % | 86,7 % | 86.105 kr | 90,7 % | 6,1 % |
| Ærø | 1 | 349 | 17,6 | 6,8 | 7,1 | -0,1 | På niveau | 97,4 % | 80 % | 8,9 % | 87,8 % | 107.708 kr | 93,1 % | 4,7 % |
| Aabenraa | 21 | 253 | 19,6 | 6,8 | 6,7 | +0,1 | På niveau | 89,1 % | 87,4 % | 6,4 % | 89,8 % | 81.537 kr | 92,6 % | 5,8 % |
| Aalborg | 43 | 438 | 21,0 | 7,3 | 7,3 | 0,0 | På niveau | 94 % | 87,5 % | 8,4 % | 89,5 % | 96.444 kr | 92,8 % | 6,1 % |
| Aarhus | 48 | 622 | 21,7 | 7,4 | 7,4 | 0,0 | På niveau | 92,8 % | 89,9 % | 5,9 % | 86,5 % | 87.092 kr | 93,5 % | 5,4 % |
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk (hentet 1. november 2026) og Styrelsen for It og Lærings institutionsregister. Tekster og lister er baseret på data fra Uddannelsesstatistik.dk og efterfølgende bearbejdet. Andelen med mindst 2 i dansk og matematik er beregnet af DanskeSkoler.dk. Sådan læser du tallene.
Hvad viser tabellen?
Karaktersnittet i folkeskolernes 9. klasse går i skoleåret 2025/2026 fra 8,8 i Lyngby-Taarbæk Kommune til 5,8 i Halsnæs Kommune. Andelen af eleverne med mindst 2 i både dansk og matematik ligger mellem 75 % og 98,8 %. Udgiften pr. elev var i 2024/2025 højest i Læsø Kommune (157.439 kr) og lavest i Faxe Kommune (67.875 kr). Ifølge ministeriets vurdering ligger 2 kommuner over og 8 under det niveau, man kunne forvente ud fra elevernes baggrund (2025/2026); resten er på niveau.
Tallene gælder kommunens folkeskoler. Inklusionsgrad og segregeret specialundervisning gælder alle skoler, der ligger i kommunen. Forskellen er kommunens karaktersnit minus den socioøkonomiske reference, og vurderingen fortæller, om forskellen er statistisk sikker. Kommuner med få folkeskoler kan svinge meget fra år til år.
Klik på en kommune for at se alle dens skoler, eller se folkeskolen i tal for hele landet.